Oświetlenie w ogrodzie

Światło w ogrodzie nie tylko zapewnia bezpieczne poruszanie się po nim.
Z praktycznego punktu widzenia oświetlenie podzielić można na użytkowe i dekoracyjne. To pierwsze będzie umiejscowione przy ścieżkach, schodach, tarasach, wjeździe do garażu itp. Natomiast dekoracyjne podkreśla walory ogrodu i pozwala wydobyć jego charakter również po zmroku.
W ogrodzie występują różne typy lamp. Najpopularniejsze są te na niskich słupkach, które służą do oświetlenia ciągów komunikacyjnych. Do zastosowań estetycznych najlepiej nadają się lampy doziemne (oprawy umieszczone w ziemi) oraz reflektorowe. Lampy doziemne nadają się do oświetlania np. żywopłotów oraz drzew soliterowych. Natomiast oprawy reflektorowe sprawdzają się również do oświetlania drzew, żywopłotów i całych grup roślin. Niestety lampy doziemne ze względu na pracę w niekorzystnych warunkach, są dość drogie. Specyficzne kable doziemne i specjalistyczne oprawy tworzą spory wydatek w całej inwestycji ogrodu.
Harmonijnie dobrane oświetlenie potrafi wydobyć z ogrodu niezwykłe piękno, natomiast nieumiejętnie usytuowane oprawy – całkowicie zniszczyć nastrój w ogrodzie.